Southern Region Recipients

2017 NESA SCHOLARSHIP RECIPIENTS

SOUTHERN REGION

$50,000 NESA STEM Scholarship

Alexander Connor Sims
Heart of Virginia Council
Richmond, VA

$25,000 Cooke Academic Scholarships

Jakub Sciora
Old North State Council
Greensboro, NC

$3,000 NESA Academic Scholarships

Nicholas Oliver Allen
Old North State Council
Greensboro, NC

Joshua Charles Beasley
Texas Trails Council
Abilene, TX

Cody Philip Carrier
Central Florida Council
Apopka, FL

Eric Curl
Longhorn Council
Hurst, TX

Rohit Singh Doad
South Georgia Council
Valdosta, GA

Joseph Daniel Dvorak
Central Florida Council
Apopka, FL

Mitchell Avery Harvey
Quapaw Area Council
Little Rock, AR

John Ammon Hopkins
Quapaw Area Council
Little Rock, AR

Andrew Phillip Lin
Blue Grass Council
Lexington, KY

Benjamin James Luckett
Blue Grass Council
Lexington, KY

Nathan Ng
Greater Alabama Council
Birmingham, AL

Nolan Wu
Sam Houston Area Council
Houston, TX

Frank Yuan-Shaw Yang
Sam Houston Area Council
Houston, TX

$2,500 Cooke Academic Scholarship

Grant Thurman Barkley
Occoneechee Council
Raleigh, NC

Adam Joshua Bobbs
Evangeline Council
Lafayette, LA

Robert J. Burwell
Central Florida Council
Apopka, FL

Kent Ryan Dickerson
East Carolina Council
Kinston, NC

Carter Givens Gillenwater
Middle Tennessee Council
Nashville, TN

Krishna Teja Gorrepati
Indian Waters Council
Columbia, SC

Jarrod Thomas Henderson
Northeast Georgia Council
Jefferson, GA

Bryce Holladay
Longhorn Council
Hurst, TX

Joshua B. Massey
Piedmont Council
Gastonia, NC

Michael Patrick McKnight
East Carolina Council
Kinston, NC

Keval Patel
Capitol Area Council
Austin, TX

Davis Christopher Tardif
Atlanta Area Council
Atlanta, GA

Joshua Michael Wilson
Great Smoky Mountain Council
Knoxville, TN

$5,000 Hall/McElwain Merit Scholarship

Michael Bohnet
Sam Houston Area Council
Houston, TX

Matthew Thomas Clark
Sam Houston Area Council
Houston, TX

Edward DeWane II
Chickasaw Council
Memphis, TN

Edward Ray Holliday
Atlanta Area Council
Atlanta, GA

Joseph Daniel Kovas
Palmetto Council
Spartanburg, SC

Shreyas Senthil Kumar
Atlanta Area Council
Atlanta, GA

Spencer Grady Matthews
East Carolina Council
Kinston, NC

William Bradley Payne
Gulf Coast Council
Pensacola, FL

Avery P. Smith
Greater Alabama Council
Birmingham, AL

$2,500 Robert and Rebecca Palmer Merit Scholarship

Andrew Logan Robinson
Indian Waters Council
Columbia, SC