The Value of the Eagle Scout Award Distinguished Eagle Scout Award 2013 Adams Award Winners 2012 Adams Award Winners 2011 Adams Award Winners 2010 Adams Award Winners Adams Award Nomination Form

2012 Glenn A. and Melinda W. Adams National Eagle Scout service project of the year award

 

For Elijia King, a simple Good Turn became an award-winning Eagle Scout service project. When he volunteered at the Cincinnati VA Medical Center in the summer of 2010, the Milan, Indiana, Scout learned that the Veterans Administration helps put homeless veterans in apartments—but it can’t provide furniture, kitchen items, or anything else. For his Eagle project, Elijia furnished 10 such apartments. Along the way, he traveled 2,800 miles, raised $2,600, and logged more than 420 volunteer hours. He is this year’s national winner of the Glenn A. and Melinda W. Adams National Eagle Scout Service Project of the Year Award.

 

Central Region

Name

Council

Headquarters City

National winner

Elijia Austin King

Hoosier Trails Council

Bloomington, IN

Operation Eagle to Vets
http://www.youtube.com/watch?v=i6tGNHCBILw&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=PLUOhlT4qaM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=l0H5KtgggTk&feature=related

Council winners

Ben Beito

Northern Lights Council

Fargo, ND

Signs Marking Jefferson Highway in Thief River Falls

Jacob Steven Bowers

Buffalo Trace Council

Evansville, IN

Stop, Drop & Run

Daniel Brumleve

Dan Beard Council

Cincinnati, OH

Scale Model of the Visible Solar System

Mark Graben

Chicago Area Council

Chicago, IL

MABAS 19 Diver Training Prop

Zachary R. Fent

Scenic Trails Council

Traverse City, MI

Toboggan Shelter

Tushar Goswami

Tecumseh Council

Springfield, OH

Construction and Refurbishment of Kinsey Road Mound Preserve, Xenia, Ohio

Cole Haas

Muskingum Valley Council

Zanesville, OH

Cemetery Veteran’s Monument in Caldwell

Kaleb Hansen

Heart of America Council

Kansas City, MO

Care for Colombia: 20,000 Meals for Flood Victims

Darryl Grant Hudson

Three Fires Council

St. Charles, IL

Mutual Ground Computer Upgrade

Maxwell E. Jacobs

Northeast Illinois Council

Highland Park, IL

Robert P. Coombs Memorial Rose Garden

Arun Jayaraman

Blackhawk Area Council

Rockford, IL

Firewood Shed for Stillman Nature Center

Samuel Lee Johnson

LaSalle Council

South Bend, IN

St. Paul Hiking Trail

Jacob S. Kelley

Glacier’s Edge Council

Madison, WI

Pocket Flag Project and Flat Etiquette Education

Grant King

Sagamore Council

Kokomo, IN

Group Homes for Children Tables and Benches

Nicholas P. Mainz

Illowa Council

Davenport, IA

Monmouth Pioneer Cemetery Restoration

Andrew McNair

Three Harbors Council

Milwaukee, WI

Meditation Labyrinth

Christopher Tanner Micklatcher

Southwest Michigan Council

Kalamazoo, MI

Rockin’ for Hunger

Nickolas Robert Niehaus

Crossroads of America Council

Indianapolis, IN

Reading Is Freedom

James A. Pecquex

Bay-Lakes Council

Appleton, WI

Refurbishing the Sheboygan Falls River Walk

Jack Walter Reiter

Northeast Iowa Council

Dubuque, IA

North Fork Maquoketa River Access

Spencer Allen Stoltz

Northern Star Council

Minneapolis, MN

Lap Desks and Easels for Children’s Hospital in Minneapolis, MN

Zachary Tyler Thompson

Twin Valley Council

Mankato, MN

McLeod Preservation Society Beautification Project

Thomas Gerald With

Potawatomi Area Council

Waukesha, WI

Swallow School Butterfly Garden

Paul Thomas Dugan Wood

Buckeye Council

Canton, OH

Construction of Life Garden at St. Mary Church

Andrew Daniel Zoller

Greater St. Louis Area Council

St. Louis, MO

All-Soccer Platform

 


Northeast Region

Name

Council

Headquarters City

Northeast Region winner

Nicholas Lloyd Kulick

National Capital Area Council

Bethesda, MD

Technology Implementation for the Enkijape School, Kenya

Council winners

Nicholas Armstrong

Pennsylvania Dutch Council

Lancaster, PA

Milagro House Beautification and Supplies Collection

Aaron Connor Blackwell

Connecticut Yankee Council

Milford, CT

Water System for Trinity Primary School, Bigogwe, Rwanda

Nicholas Blelloch

Old Colony Council

Canton, MA

Replacing the Privy at the Skyline Lodge on the Long Trail

Jonathan Campbell

Patriots’ Path Council

Florham Park, NJ

Trinity Baptist Church Patio

Matthew Andre Clark

Rip Van Winkle Council

Kingston, NY

Welcome Deck and Xeriscape Garden at Forsyth Nature Center

Avery Gnolek

Seneca Waterways Council

Rochester, NY

Edith House for West Webster Fire Department

Jerrod Grill

Baltimore Area Council

Baltimore, MD

Building a Work Place Break Area for Spring Grove Hospital

Nicholas L. Jones

Chester County Council

West Chester, PA

Courtyard Staining at Unionville Elementary

Michael Arthur King

Del-Mar-Va Council

Wilmington, DE

Plumpton Park Zoo Animal Shelter Construction

Paul Ligeti

Central New Jersey Council

Dayton, NJ

Interpretive Historic Bike Trail

Thomas Kenneth MacIsaac

Boston Minuteman Council

Milton, MA

Faxon Park Roof

Matt Mamros

Laurel Highlands Council

Pittsburgh, PA

Band Boosters Storage Shed

Joshua Michael Murdy

Burlington County Council

Rancocas, NJ

Medical Clinic Shed for Animal Welfare Association

Evan Parsons Papp

Annawon Council

Norton, MA

Glenn Jennings War Memorial

Daniel Matthew Regad

Monmouth Council

Morganville, NJ

Gator Alley Fitness Trail

Collin R. Rioux

Longhouse Council

Syracuse, NY

Clay Volunteer Fire Department Memorial

Peter Sacco

Yankee Clipper Council

Haverhill, MA

Ipswich River Recreation Project

David John Schloemer

Hudson Valley Council

Newburgh, NY

Veterans Circle at Veterans Memorial Park, Montgomery, NY

John P. Slattery III

Knox Trail Council

Framingham, MA

Stow West School Video

Steven Trezza

Theodore Roosevelt Council

Massapequa, NY

Keeping Our Waterways Clean

Donald Gaston Van Hook

Transatlantic Council

Livorno, Italy

Replace and Rebuild Steps on School Nature Trail, American International School, Vienna, Austria

Ryan Varian

Bucks County Council

Doylestown, PA

Newtown Veterans Park Wall and Flagpoles

Ian Weishar

Cape Cod & Islands Council

Yarmouthport, MA

Shellfish Management and Education in Falmouth, MA


Southern Region

Name

Council

Headquarters City


Southern Region winner


James Tyler Myers

Piedmont Council

Gastonia, NC

Lake Crawford Trail

Council winners

Nicholas Bellofatto

Great Smoky Mountain

Knoxville, TN

Children’s Playhouse—Early Childhood Education Academy

Ben Bennett

Alapaha Area Council

Valdosta, GA

Pine Grove Schools Outdoor Learning Center

John Ellison Clary

Central Georgia Council

Macon, GA

Joanne McAfee Childhood Cancer Foundation Beautification Project

Johnathan Charles Cleveland

Blue Ridge Council

Greenville, SC

ADA Pathway and Viewing Deck at Cater’s Lake in Anderson, SC

Travis William Deatherage

Quapaw Area Council

Little Rock, AR

Veterans Day Parade and Ceremony

Steven R. Dismuke II

Golden Spread Council

Amarillo, TX

VA Hospital—Rebuild the Veterans Flag Trailer

Christoffer Dyrssen

Buffalo Trail Council

Midland, TX

Polo Park Playground

Christopher Lee Hegwood

Ouachita Area Council

Hot Springs, AR

Operation Christmas Child Leadership Project

Tyler Homer

Westark Area Council

Fort Smith, AR

Eagle Watch Nature Trail Addition

Stanford Hornsby

Greater Alabama Council

Birmingham, AL

Welcome Boxes for the Foundry

Marshall G. Howell IV

Shawnee Trails Council

Owensboro, KY

General Samuel Hopkins Cemetery Restoration

Robert D. Kagel

Central Florida Council

Apopka, FL

Venomous Snake of Florida Enclosure

Jesse Knepp

Old North State Council

Greensboro, NC

Building Reconstruction at Snow Camp Historical Drama Society

Nicholas Kukulski

Southwest Florida Council

Fort Myers, FL

Douglas T. Jacobson State Veterans Home Needs

Nathan Lovestrand

Gulf Ridge Council

Tampa, FL

Fort Cooper Bat Condo

Parker Lewis Mann

Heart of Virginia Council

Richmond, VA

Installation of an Irrigation System on the Roof Garden of McGuire Veterans Medical Center

Joshua Jenkins McClain

Indian Waters Council

Columbia, SC

Care Packages for Active Duty Military

Casey Thomas McGaughey

Alamo Area Council

San Antonio, TX

Shed for a New Tomorrow

Luke O. Miller

Colonial Virginia Council

Newport News, VA

Adaptive Garden for Children’s Hospital of the Kings’ Daughters (CHKD) at Oyster Point

Ian Moore

Daniel Boone Council

Asheville, NC

Campfire Area and Steps for Mountaintop Experiences, Waynesville, NC

Sean Richard Moorhead

Capitol Area Council

Austin, TX

Outdoor Amphitheater Project

Matthew T. Peterson

Northwest Texas Council

Wichita Falls, TX

Installing Headstones for Military Veterans

Richard “Preston” Asher Roberts

Chickasaw Council

Memphis, TN

Bears of Hope

Charles Edward Robertson Jr.

Blue Grass Council

Lexington, KY

Civil War Hut at Leslie Morris Park

David Savill

Indian Nations Council

Tulsa, OK

Hug in a Bag

Tyler August Stanton Schild

Sam Houston Area Council

Houston, TX

Godwin’s Gardens Elementary School Outdoor Learning Habitat

Mathew Charles Schwartzman

Longhorn Council

Hurst, TX

9/11 Memorial

Dimitri Alexander Smith

Shenandoah Area Council

Winchester, VA

Pwoje Espwa Sud Elevated Walkway

Parker Stambaugh

Cimarron Council

Enid, OK

YMCA Pool Deck Extension and Fence

Michael William Taboada

Istrouma Council

Baton Rouge, LA

Braille Signage at LSU

Dane Watts Wilson

Gulf Stream Council

Palm Beach Gardens, FL

Improving Indian River County’s Natural Island, Round Island Park

Adam Jeffrey Yardumian

Middle Tennessee Council

Nashville, TN

Tullahoma Veterans Monument


Western Region

Name

Council

Headquarters City


Western Region winner


Hayden Robert Hall

Orange County Council

Santa Ana, CA

Rain and Shade Building for the New Dromedary Camels at the Santa Ana Zoo


Council winners


Scott P. Boisvert

Grand Canyon Council

Phoenix, AZ

Science, Math, and Technology Resource Center and Educational Presentations

Christian Bourgeois

Pacific Skyline Council

Foster City, CA

Design and Production of Three Waterproof Wheelchairs for Abilities United in Palo Alto, CA

Matthew G. Dooley

San Francisco Bay Area Council

San Leandro, CA

Lone Tree Cemetery Veteran’s Database

Trevor Fischer

Golden Empire Council

Sacramento, CA

Veterans Memorial Monument Sign

Gregory Forrest

Redwood Empire Council

Santa Rosa, CA

The Father Roger Lamourex Memorial Garden

Zaren Chase Hill

Utah National Parks Council

Orem, UT

Battle Creek Canyon Watershed Restoration Project

Eion M. Kelly

Pikes Peak Council

Colorado Springs, CO

Manchester Creek/717A Bridge and Trail Conservation

Christopher Klene

Western Colorado Council

Grand Junction, CO

Moving the Fruita Library

Stephen Konkler

Great Alaska Council

Anchorage, AK

Install Quarter-Pipe Ramp for Taku State Park in Anchorage

Andre Lyle

Pacific Harbors Council

Tacoma, WA

Lacamas Creek Stream Restoration

Joshua Michael

Western Los Angeles County Council

Van Nuys, CA

Community Garden

Michael Moree Jr.

Longs Peak Council

Greeley, CO

Project Relight

Maximilian Joseph Morici

California Inland Empire Council

Redlands, CA

YMCA Camp Coulter Pines

Dillon M. Patel

San Diego-Imperial Council

San Diego, CA

Canyon Crest Academy Native Plant Garden

Michael James Schuh Jr.

Catalina Council

Tucson, AZ

Functionality and Safety Renovations to Wesley House Parking Lot Area

Logan Edwin Schmidt

Chief Seattle Council

Seattle, WA

Kitchen Renewal at the Songaia Cohousing Community in Bothell, WA

Andre Shepherd

Cascade Pacific Council

Portland, OR

Storage Shelves for Vida’s Ark

Michael Swartz

Denver Area Council

Denver, CO

Memorial Bell Wall

Nicholas Swiatko

Mt. Diablo Silverado Council

Pleasant Hill, CA

Environmental Restoration